КОРИСНИ СОВЕТИ КОГА СЕ НАЈАВААТ НЕПОКАНЕТИ ГОСТИ
Време на читање: 3 min 09.01.2023

КОРИСНИ СОВЕТИ КОГА СЕ НАЈАВААТ НЕПОКАНЕТИ ГОСТИ

Сигурни сме дека не постои човек кој барем еднаш не се нашол во ситуација наеднаш да се појават непоканети гости. Наместо да се фокусираме на дружење и забава, ние најмногу сме фокусирани на тоа како изгледа нашиот дом и што ќе кажат гостите за него. Како да ги надминете овие непријатни ситуации и да поставите правила за игра брзо и лесно со само малку труд, дознајте во продолжение.

Постои непишано правило дека непланираните гости со себе носат дополнителен стрес за домаќинот. На интернет има многу совети како најдобро да се подготвите за непланирани гости. Сепак, се надеваме дека овие неколку концизни совети ќе ве мотивираат и ќе ви дадат идеја како секој пат да излезете победници од оваа ситуација. 😊

СОВЕТ 1: Исчистете го нередот од видливи површини

Исчистете го нередот од видливи површини

– Одвојте 5 минути за да ставите валкани садови во машина за миење садови. Можете да го вклучите за брзо миење, а може да се користи и за нивно сокривање додека гостите не си заминат. 😉

– Вклучете ја роботската правосмукалка за да сам правосмука, додека вие се занимавате со други задачи. По правосмукањето, роботската правосмукалка сама се враќа во своето куќиште.

– Тргнете поголеми парчиња неред во соба или просторија каде што гостите нема да престојуваат.

– Не заборавајте за бањата: отстранете ги поголемите и гломазните предмети во фиоките, исчистете го огледалото,

СОВЕТ 2: Направете им атмосфера со удобно сместување

Направете им атмосфера со удобно сместување

– Вклучете покривките од креветите и фотелјите каде што ќе ги престојуваат пријателите на опцијата за брзо перење и сушење. Чистите, суви и миризливи ќебиња сигурно ќе го привлечат нивното внимание!

– Додадете украсни перници, ставете цвеќе во вазна на масата.

СОВЕТ 3: Никој не може да одолее на вкусните грицки или слатки

Никој не може да одолее на вкусните грицки или слатки

– Секогаш е добро да имате замрзнати пити или слатки во замрзнувачот за вакви пригоди. Потоа само брзо подгответе ги во рерна. Ако не е така, а немате време да одите во продавница, пробајте брзи задоволства кои се подготвуваат во микробранова печка или едноставно исечкајте парчиња леб, намачкајте ги со каков било намаз, прелијте ги со маслиново масло, пипер и лук и печете ги во рерна. Никој не може да одолее на овие домашни грицки!

– Ако вашите гости сакаат едноставни сендвичи, обидете се да ги подготвите во апарат за сендвичи непосредно пред да пристигнат. Доколку имате ореви, лешници и други слични намирници во оставата, не двоумете се да ги додадете, особено ако имате мали, украсни чинии.

СОВЕТ 4: Првиот впечаток е најважен

Првиот впечаток е најважен

– Непосредно пред да дојдат гостите, направете кафе. Нека тој опоен мирис се шири низ вашиот дом.

– Доколку имате свежо овошје, пречекајте ги со домашен сок.

– Вклучете ја музиката.

СОВЕТ 5: НИКОГАШ не се извинувајте за состојбата на вашиот дом

НИКОГАШ не се извинувајте за состојбата на вашиот дом

– Вистинските пријатели не обрнуваат внимание на неважни работи, а со извинување само привлекувате внимание на она што, веројатно, никогаш не би го забележале.

NEWSLETTER envelope-1px
back-to-top
На почетокот