5 КОРИСНИ СОВЕТИ ЗА ПОДГОТОВКА НА ПРАЗНИЧНИ ОБРОЦИ ВО МАЛА КУЈНА
Време на читање: 4 min 13.12.2022

5 КОРИСНИ СОВЕТИ ЗА ПОДГОТОВКА НА ПРАЗНИЧНИ ОБРОЦИ ВО МАЛА КУЈНА

Празниците се пред нас, а дел од нашата традиција е богатата, празнична трпеза. Затоа секогаш се трудиме празничните оброци да бидат разновидни, вкусни и украсни. Често претеруваме. 😊

Ќе се согласите дека идејата е овој период да биде пријатно дружење со вашите најблиски, а не оптоварување како да се организирате и на најбрз и најлесен начин да подготвите одлична храна.

Дополнителен предизвик се малите, тесни кујни, кои се многу честа појава во повеќето нови домови. Сигурно до сега веќе сте размислувале за идеи како вашата мала кујна да изгледа најдобро.

Сепак, подготвувањето на големи празнични оброци во него бара малку креативност, па затоа ви пренесуваме 5 корисни совети како максимално да го искористите таквиот простор.

Да се ​​обидеме да го направиме неизбежниот престој во кујната удобен и пријатен периодов. 😊🍲

СОВЕТ 1: ИСЧИСТЕТЕ ЈА КУЈНАТА ПРЕД ПОЧНУВАЊЕ СО ПОДГОТОВКА НА ХРАНАТА

Krem zelena kuhinja sa Tesla ugradnom rernom

Сигурни сме дека моментално имате многу мали и големи работи во вашата кујна кои само зафаќаат простор. Пред да започнете со акцијата за подготовка на празнични оброци и слатки деликатеси, подгответе ја кујната. Отстранете ги непотребните садови, крпи, украси, растенија…

СОВЕТ 2: Зголемете го ОСВЕТЛУВАЊЕТО

Viseće sijalice u beloj kuhinji

Иако можеби не изгледа како нешто што ќе ви ја олесни работата, доброто осветлување е многу важно. Со добра светлина ќе бидете побрзи и поефикасни во подготвувањето и сечкањето на храната.

СОВЕТ 3: НАПРАВЕТЕ САМИ ДОПОЛНИТЕЛЕН ПРОСТОР

Žena seče ananas na drvenoj daski za sečenje

Еден едноставен трик може да придонесе за дополнителна функционалност во кујната. Ако имате даска за сечење што е малку подолга, ставете ја на еден дел од мијалникот. Така ќе обезбедите дополнителен простор за приготвување и сечкање храна. Во исто време, ќе го намалите нередот, бидејќи сите сокови од овошје и зеленчук директно ќе се слеваат во мијалникот.

СОВЕТ 4: РЕДОВНО ЧИСТЕТЕ ПО ВАС

Posuđe složeno u Tesla mašinu za sudove

Куп валкани садови зазема голем простор во секоја кујна. Без разлика дали имате мала машина за миење садови или треба да се миете на рака, средете ја кујната додека подготвувате и готвите. Измијте ги садовите, избришете ги површините на масата и одложете ги зачините, за да не морате да се справувате со еден огромен хаос подоцна. Покрај тоа, редовното чистење навистина ќе го ослободи вашиот работен простор.

СОВЕТ 4: ИНСТАЛИРАЈТЕ ПРИВРЕМЕНИ ПОМОШНИЦИ

Žena kači šerpu na kuhinjsku kuku

Како прва помош може да се користат куки што се лепат за плочки и пластични полици. Овие можеби се најевтините опции што можете да ги најдете. Куките ќе бидат корисни за крпа, есцајг што е наменет за закачување, како и за помали тенџериња, лончиња, чаши. Пластичните полици со повеќе нивоа може да ви го олеснат пакувањето на поголеми парчиња садови што планирате да ги користите за време на подготовката на празничните оброци.

ЕКСТРА СОВЕТ:

ЗАШТЕДУВАЊЕ НА ЕНЕРГИЈА ПРИ ПОДГОТОВКА НА ПРАЗНИЧНАТА МАСА

Вашата кујна би можела да биде енергетски поефикасна ако ја замените вашата електрична плоча со индукциска. Освен што трошат 10% помалку енергија, турбо бустерите со индукциски плочи на Tesla овозможуваат исклучително брзо загревање. Вклучете го или исклучете го овој режим со само еден допир и забрзајте ја подготовката на храната и задоволствата. Истовремено, секогаш користете го капакот на тавите, бидејќи дополнително заштедува енергија.

Освен тоа, не заборавајте да користите аспиратор, за совршените ароми на домашните оброци да останат само онаму каде што е потребно, а не на вашиот мебел. 😊

Со многу љубов, малку компромис и советите кои ги споделивме со вас, подготвувањето празнични оброци во мала кујна не изгледа како несовладлива задача, нели? 😊👌

NEWSLETTER envelope-1px
back-to-top
На почетокот