СМУТИ ОБРОЦИ ШТО НИКОГАШ НЕ СИ СТЕ ПРОБАЛЕ: ЗДРАВИ, ИНТЕРЕСНИ – И ИНСТАГРАМИЧНИ!
Време на читање: 6 min 02.02.2023

СМУТИ ОБРОЦИ ШТО НИКОГАШ НЕ СИ СТЕ ПРОБАЛЕ: ЗДРАВИ, ИНТЕРЕСНИ – И ИНСТАГРАМИЧНИ!

Ваквите убави и вкусни смути оброци се полни со хранливи материи кои ќе го заменат тешкиот, висококалоричен оброк на кој не можевме да одолееме во текот на јануари.

Дали почнавте во голема мера да ги спроведувате новогодишните одлуки? 😊 Речиси сме сигурни дека не сте, а дека едно од нив беше (иако клише) – да се грижите за исхраната.

Имаме добри вести за вас – овие рецепти за смути не само што се преполни со протеини за да ве држат сити во поголемиот дел од денот, туку се и совршено вкусни. Така нема да имате впечаток дека бегате од омилената храна. И последно, но не и помалку важно – овие смути оброци можете да ги подготвите за неколку минути користејќи го само идеалниот блендер за смути – блендерот Тесла!

Полн со есенцијални витамини и минерали, мешавина од овошје, зеленчук, млеко или јогурт богат со протеини, смутито може да биде лесен појадок, но и енергична ужина. Тој е идеална замена за празните калории кои ве дебелеат и ве прават сити за многу кратко време.

Подготвени за блендирање? 😀

Рецепти за смути:

1. Виолетово смути

Виолетово смути

Лесно и кремасто, ова смути е омилено задоволство и за децата и за возрасните. Секоја голтка од ова ултра кремасто смути ќе ве врати во топлите летни денови.

Не само што ова смути за појадок е преполно со антиоксиданси, туку содржи и протеини и масти здрави за срцето, па можете да сметате на тоа дека ќе останете енергични цело утро. Боровинките се мали чуда – тие се мали, но имаат огромна моќ.

Исто така, се прави за помалку од 5 минути, што е вид на „доручек без мака“ што во најголем дел ни треба на сите. 😊

Ова протеинско смути е исто така убаво пред вашиот фотоапарат. Силната виолетова боја добиена од боровинките создава многу привлечна слика која нема да можете да одолеете да ја споделите на вашиот профил на Инстаграм. 😁

Така, ова смути дефинитивно може да биде вашиот нов омилен.

Ти треба:

– 3/4 шолја бадемово млеко од ванила

– 1/3 чаша замрзнати боровинки

– 2 лажици интегрален овес

– 1 1/2 лажици путер од индиски ореви

– 1/2 лажичка екстракт од ванила

– 1/2 лажичка протеин во прав од кикирики

– мраз

Подготовка:

  1. Соединете ги сите состојки во блендер додека масата не стане мазна.
  2. Додадете мраз и измешајте уште малку за да додадете густина. Уживајте!

 2. Смути со авокадо и кафе

Смути со авокадо и кафе

Звучи необично, ќе признаете. Дури и да ви кажеме дека во ова смути додаваме босилек и авокадо, сигурно ќе бидете скептични. Но, нема причина. Комбинацијата на овие вкусови на крајот е неверојатна, пробајте ја!

Ти треба:

– Половина зрело авокадо

– парче лимета

– Зрела банана

– Половина шолја бадемово млеко

– Неколку листови босилек

– Кафе по ваш избор

– Неколку зрна тапиока

Подготовка:

Гответе ги зрната од тапиока според упатствата на пакувањето. Кога ќе бидат готови, исцедете ги и префрлете ги во помал сад со мала количина вода на собна температура за да не се стврднат и исушат.

Потоа во блендер ставете половина излупено авокадо, банана, бадемово млеко, листови босилек и малку исцеден сок од лимета. Блендирајте додека не се изедначи.

Ставете неколку парчиња зрна тапиока во чаша, па малку кафе, па истурете го вашето смути од авокадо, а одозгора ставете кафе и уживајте!

3. Смути со сина спирулина

Смути со сина спирулина

Ќе признаете дека ова смути изгледа неверојатно добро! 😊 А, што е уште поважно, има и таков вкус.

За оние кои не се запознаени, првото прашање сигурно би било што е сина спирулина? Станува збор за вид на алги кои со векови се консумираат на различни начини. Сега може да се најде на продажба во различни форми, вклучувајќи прав, капсули, таблети итн.

Спирулината е преполна со хранливи материи, вклучувајќи витамини од групата Б, железо, бакар и помали количини на магнезиум и калиум (само да наведеме неколку). Тој е и извор на витамин Б12, кој е клучен за нашата исхрана.

Заедно, овие различни хранливи материи постигнуваат голем број здравствени придобивки кои вклучуваат намалување на холестеролот, антиоксидантни својства, намалување на крвниот притисок…

Покрај сината спирулина, важна состојка во ова смути е чиа пудингот.

Совршен сооднос за чиа пудинг е 1/2 чаша течност со 1,5 лажици чиа семе. Технички гледано, 2 лажици чиа семе е една „порција“. Значи, ако сакате да додадете полни 2 лажици во 1/2 чаша млеко, тоа ќе биде погуста текстура.

За да направите пудинг од чиа семе, едноставно добро измешајте ги семките, течноста и засладувачот по избор. За да избегнете грутки, можете да го оставите да стаса неколку минути, да го промешате уште еднаш и потоа да го оставите во фрижидер најмалку 30 минути.

Чиа пудингот потоа може да се остави покриен, во фрижидер, 5 дена.

Како да го направите ова смути?

Слој 1: Чиа пудинг

▢1 шолја бадемово млеко или кое било млеко по ваш избор

▢ 3 супени лажици чиа семе

▢1/2 лажица од вашиот омилен природен засладувач

▢ 1/4 лажичка екстракт од ванила

▢ 1/4 лажичка сина спирулина во прав

Слој 2: Смути со спирулина

▢1 замрзната банана

▢1/2 шолја бадемово млеко или која било течност по избор

▢ 1/4 лажичка сина спирулина во прав

▢неколку листови нане

За декорација: смокви или друго овошје по желба

За почеток подгответе го чиа пудингот.

За да го подготвите смутито, ставете ги сите состојки во блендер и блендирајте додека не се изедначи.

За да го залепите овошјето на страната на теглата, тајната е да го исечете овошјето навистина тенко и да бидете сигурни дека чашата е сува.

Овошјето ставете го на ѕид од чаша или тегла, истурете го пудингот од чиа, а потоа смутито.

4. Смути со темно чоколадо и вишни

Смути со темно чоколадо и вишни

Дали ви се допаѓа комбинацијата на чоколадо и цреша? Кој би помислил дека здравото смути може да изгледа вака чоколадно и висококалорично. 😊 Дури и кога ќе се додадат замрзнати цреши, како природни антиоксиданси, задоволството е целосно.

Ти треба:

– 1 чаша незасладено бадемово млеко од ванила

– 1/4 замрзната банана

– 1/2 чаша замрзнати незасладени цреши

– 2 лажички какао во прав

– 1/4 лажичка екстракт од бадем

– 1 топка од вашиот омилен чоколаден протеин во прав

– 2 лажички чиа семе

– 1 кафена лажичка парчиња темно чоколадо

Подготовка:

  1. Измешајте ги првите 6 состојки додека смесата не стане мазна и кремаста.
  2. Додадете ја чиата и темното чоколадо, измешајте само неколку пати за да се задржи крцкањето. Истурете во проѕирни чаши, посипете со вишни и рендано чоколадо за декорација, фотографирајте и уживајте во вкусната енергија!

ДОПОЛНИТЕЛНИ СОВЕТИ:

ШТО Е НАЈДОБРО ДА СЕ СТАВИ ВО SMOOTHIE?

Зеленило: Спанаќот или кељот се полни со витамини, а ако не ви се допаѓаат, нема да ги почувствувате ни во смути во комбинација со овошје! Додавањето зеленило во вашето смути е одличен начин да добиете антиоксиданси.

Замрзнато овошје: Предноста од користењето замрзнато овошје во смути е подобрата текстура на самиот пијалок. Покрај тоа, можете да користите сезонско овошје во текот на целата година и да ги искористите нивните многубројни придобивки.

Путер од јаткасти плодови: Додадете 1 до 2 лажици путер од кикирики, бадеми, сончоглед или семки од тиква за да додадете добри масти.

Семиња: Лененото семе или семето чиа се одличен начин за зајакнување на хранливата вредност на смути. Овие семиња нудат одличен извор на омега-3 масни киселини здрави за срцето.

Течност: Користете секаков вид на растително млеко за кремаста текстура и протеини.

КОЛКУ МОЖЕ ДА СЕ ЧУВА СМУТИ?

Можете да го замрзнете и смутито. Важно е само да го истурите во херметички затворена тегла пред да го замрзнете. На овој начин може да остане во замрзнувач до 3 месеци. Пред да го одмрзнете, оставете го преку ноќ во фрижидер, а потоа испијте го следниот ден.

НАЈЧЕСТИ ГРЕШКИ ПРИ ПОДГОТОВКАТА

Многумина веруваат дека смутито најдобро се блендира ако блендерот е вклучен со најголема моќност што е можно пократко. Сепак, ова не дава најдобри резултати. Предлагаме да започнете со мала брзина и постепено да ја зголемувате моќноста, што им овозможува на сечилата поефикасно да ги разградуваат состојките.

Кое смути прво ќе го пробате? 😊 Погледнете ја нашата понуда на блендери за смути кои ќе ви го олеснат подготвувањето на овие необични пијалоци и уживањето во новите вкусови!

NEWSLETTER envelope-1px
back-to-top
На почетокот