ПРОЛЕТЕН ЗАМОР? ОВИЕ УРЕДИ СЕ ВАШИТЕ НАЈДОБРИ СОЈУЗНИЦИ
Време на читање: 7 min 13.03.2023

ПРОЛЕТЕН ЗАМОР? ОВИЕ УРЕДИ СЕ ВАШИТЕ НАЈДОБРИ СОЈУЗНИЦИ

Пролетниот замор е честа појава со која се соочуваме во претстојната сезона. Сепак, можеби не сте знаеле дека одредени домашни уреди исто така можат да ви помогнат да се чувствувате подобро и да бидете попродуктивни.

Како што природата почнува да се буди и растенијата цветаат, многу од нас се соочуваат со недостаток на енергија, замор и нерасположение. Дали забележавте дека ви недостасува мотивација, дека сте постојано поспани, уморни и нервозни? Многу е веројатно дека станува збор за таканаречениот пролетен замор.

Симптоми на пролетен замор

Пролетниот замор или пролетната летаргија, како што некои ја нарекуваат, најчесто се јавува поради нагли промени на светлината, температурата и временските услови. Симптомите вклучуваат замор, нерасположение, намалена концентрација, губење на апетит, несоница и главоболки. Овие симптоми може да траат од неколку дена до, дури и неколку недели.

Што предизвикува пролетен замор?

Постојат многу причини кои доведуваат до ваква состојба на телото. Некои од нив се недостаток на витамини и минерали поради монотоната зимска исхрана, недоволно количество течност што се внесува во организмот, намалена физичка активност, чест престој во затворени простории, помала изложеност на сонце, премногу тутун. Но, тоа е поврзано и со промена на нивото на одредени хормони.

Како да си помогнеме кога пролетниот замор не совлада?

Традиционалните совети за борба против пролетниот замор се:

  • здрава исхрана која вклучува што е можно повеќе свежа, сезонска храна богата со витамин Ц, железо и растворливи влакна
  • внес на повеќе течности (околу 2л. дневно)
  • зголемена физичка активност
  • редовен сон
  • останете на свеж воздух, сонце и природна светлина
Престој на свеж воздух, на сонце и природна светлина се најдобри сојузници во борбата против пролетната депресија.

Престој на свеж воздух, на сонце и природна светлина се најдобри сојузници во борбата против пролетната депресија.

Дали знаевте дека една од најсилните причини за пролетен замор се флуктуациите на температурата и влажноста на воздухот?

Затоа два уреди кои можеби веќе ги имате во вашиот дом или канцеларија можат да ви бидат од голема помош. Тоа се климатизери и прочистувачи на воздух. Тие можат да бидат одлични сојузници во борбата против оваа досадна појава.

На кој начин? Овие уреди можат да ја регулираат температурата и влажноста во вашиот дом или канцеларија, што може значително да влијае на вашето расположение и енергија.

Но, не само тоа! Еве неколку други ефекти кои овие уреди можат да ги имаат во борбата против пролетниот замор:

  1. Го подобруваат квалитетот на воздухот кога не можете да бидете надвор

Клима уредите не само што ја ладат просторијата, туку и го подобруваат квалитетот на воздухот. Но, не секој клима уред. Веројатно веќе сте забележале дека воздухот е затнат кога вашиот клима уред работи долго време? Не треба повеќе да се грижите, бидејќи новиот дизајн на моделот Tesla Virtuoso овозможува проток на надворешен воздух до 30 m3/h! Дополнително, филтерот HEPA H11 успешно ги отстранува ПМ 2,5 честичките, ситната прашина, микробите и поленот, што е многу важно, особено за луѓето склони кон пролетни алергии. Ако на ова се додаде и можноста за избор помеѓу различните достапни позиции за проток на воздух, како што се стилот „покривач“, „туш“, „ветре“ и слично, резултатот е јасен. Ќе имате просторија со свеж, чист воздух, што директно влијае на намалување на пролетниот замор.

Прочистувачите на воздух, одржуваат оптимално ниво на свеж и чист воздух во вашиот дом или канцеларија. Ова е особено важно во период кога загадувањето на воздухот е поголемо од кога било. Затоа е добро да изберете прочистувачи кои имаат сензор за квалитет на воздухот, за да можете да го следите моменталното загадување на LED иконите што ја менуваат бојата, во согласност со вредностите на светски признатиот индекс за квалитет на воздухот (AQI).

  1. Тие помагаат да се одржи концентрацијата и продуктивноста

Ненадејниот скок на температурата, кој е вообичаен за овој период од годината, може да доведе до замор, што доведува до намалување на концентрацијата. Клима уредите можат да одржуваат удобна собна температура и на тој начин да помогнат во одржување на високо ниво на енергија и концентрација.

Исто така, намалувањето на влажноста на воздухот може да спречи замаглување на стаклата на прозорците, што може да го подобри осветлувањето и да го намали напрегањето на очите.

Квалитетниот воздух што го обезбедуваат прочистувачите на воздух на Tesla може да го намали заморот и да ја зголеми концентрацијата и продуктивноста.

  1. Го намалуваат стресот

Топлината и високата влажност може да го зголемат нивото на стрес. Користењето клима уред во текот на пролетта може да помогне да се одржи удобна температура и да се намали нивото на стрес.

  1. Го подобруваат сонот

Пријатната температура во просторијата може да помогне да се одржи здрав сон. Клима уредите можат да обезбедат оптимална температура во просторијата и на тој начин да помогнат во подобрување на квалитетот на сонот. Исто така, филтрирањето на воздухот во спалната соба со помош на прочистувач на воздух може да ја намали иритацијата на дишните патишта и да го подобри дишењето во текот на ноќта.

Заклучок

Пролетниот замор може да биде многу непријатен, но постојат голем број начини за борба против него. Покрај традиционалните, климатизерите и прочистувачите на воздухот се корисни уреди за одржување на оптималната температура и квалитетот на воздухот, кои се едни од главните причинители на пролетниот замор.

Кога користите прочистувачи на воздух, важно е да го изберете вистинскиот модел за вашите потреби. Проверете ја нашата понуда на Tesla прочистувачи на воздух и Tesla клима уреди и уживајте во оваа пролет без умор и стрес! 😊

NEWSLETTER envelope-1px
back-to-top
На почетокот