КОГА ДА КОРИСТИМЕ РАЧЕН БЛЕДЕР И КОГА ДА КОРИСТИМЕ КЛАСИЧЕН МИКСЕР?
Време на читање: 4 min 03.02.2023

КОГА ДА КОРИСТИМЕ РАЧЕН БЛЕДЕР И КОГА ДА КОРИСТИМЕ КЛАСИЧЕН МИКСЕР?

Миксери и рачни блендери се алатки без кои модерната кујна е незамислива. Доколку се двоумите за кои цели ви е попогоден рачниот блендер, а за кој класичен миксер, овој текст е за вас.

Предностите од користењето на миксери и рачни блендери се многубројни и најмногу познати на сите нас.

Прво, тие се брзи и ефикасни, што ни овозможуваат да создадеме уникатни и вкусни јадења. Со мешање на состојките користејќи ги овие два производи, трошиме помалку време и енергија за подготовка на храна.

Второ, тие се лесни за чистење и употреба.

Трето, тие се достапни во различни ценовни категории, што значи дека секој може да најде модел кој одговара на нивните потреби и буџет.

Постојат различни видови на овие производи, секој со свои уникатни функции и предности – моќност на моторот, број на брзини, дополнителни функции, цена… Покрај тоа, постојат различни видови на овие мали апарати за домаќинство, кујнски роботи.

Она што често не буни е изборот помеѓу класичен миксер и рачен блендер, бидејќи и двете имаат свои предности за подготовка на одредени јадења. Затоа за вас подготвивме појаснувања за тоа кога да користите рачен блендер во споредба со кујнскиот миксер и за што е најдобро секој од нив.

Можеби не сте знаеле дека миксерот и рачниот блендер всушност работат поинаку и затоа служат за различни цели. Додека миксерот првенствено ги комбинира состојките користејќи жици, рачниот блендер има сечила дизајнирани за мешање и сечкање состојки.

Едноставно кажано, целта на рачниот блендер е рамномерно да комбинира две или повеќе состојки додека не станат единствени со оптимален волумен и текстура.

Кога е препорачливо да се користи рачен блендер?

Кога е препорачливо да се користи рачен блендер

Поради различниот дизајн, рачниот блендер е многу полесен и попрактичен за употреба од миксер. Сепак, тоа не значи дека можете да го користите за сите намени како класичен миксер.

Идеален е за поедноставни задачи, како што се:

Пасирање: Ова е клучната цел на рачниот блендер – кога состојките треба брзо и лесно да се пасираат, а во исто време да ја задржат својата текстура.

Пире од компири: Сакате пире од компири? Дали сте пробале да го измешате со класичен миксер? Ако е така, сигурно сте добиле леплива, густа смеса, а вкусот не е баш каков што сте сакале. Затоа рачниот блендер е идеален за пире од компири.

Разбивање на грутки: Ако сте подготвиле каква било течна смеса во која останале грутки, рачниот блендер лесно и брзо ќе ги „разбие“.

Подготовка на сосови и филови: Овде е јасно дека користењето класичен миксер би било непотребно, бидејќи рачниот блендер е полесен за ракување и одлично ја извршува својата функција. Едноставно користете рачен блендер за да постигнете совршена текстура на сос.

Изматени јајца: Обидете се да изматите јајца со рачен блендер наместо со миксер и кажете ни што мислите. 😉

Мешавина за палачинки: Рачниот блендер ќе ве направи мајстор за палачинки! Лесна и воздушна смеса, без ниту една грутка, е она што се добива во овој случај. Дополнително, користењето класичен миксер во овој случај би довело до огромен хаос во вашата кујна.

Кафе пена: Немате маталка за вашето омилено кафе? Не е важно, пробајте рачен блендер и ќе го добиете апсолутно истиот резултат – кремаста и вкусна пена.

Сечкање варено месо: Заборавете на рачно сечкање на варено пилешко без кожа и коски. Наместо тоа, оставете го вашиот рачен блендер да ја заврши работата.

Домашен мајонез: жолчките и маслата не се врзуваат лесно, па рачниот блендер е исклучително корисен. Додека се блендираат јајцата, клучно е полека да се додава маслото. Мајонезот наскоро ќе почне да се формира.

Кога, сепак, треба да се одлучите за класичен миксер?

Кога, сепак, треба да се одлучите за класичен миксер?

Од горенаведеното, останува логичен заклучок – за сите други „потешки“ кујнски задачи кои рачниот блендер не може да ги направи. 😊

Класичниот миксер ќе ги подигне вашите кулинарски вештини на сосема ново ниво, бидејќи има многу појак мотор во споредба со рачниот блендер. Повеќето миксери доаѓаат со неколку корисни додатоци. Ако сакате да правите колачи или леб, миксерот со сад само ќе ви го олесни животот.

Класичниот миксер е дефинитивно најдобар за подготовка:

  • Домашен леб и други печива (со додатокот што доаѓа со него, никогаш со класични маталки);
  • Шлаг, крем и други состојки кои влегуваат во колачи и пити (бидејќи со својата брзина и јачина на моторот, подобро ја постигнува конзистентноста и текстурата потребни за овие цели);

Заклучок: Накратко, и рачните блендери и кујнските миксери се суштински алатки во кујната. Кога станува збор за одлучување помеѓу рачен блендер и миксер, земете ја предвид количината на храна што ја готвите и видот на задачите што ќе ги правите. За мали, едноставни задачи, рачниот блендер е одлична опција, но ако сакате да се справите со потешки задачи, класичниот миксер е најдобриот начин.

Погледнете ја нашата понуда на рачни блендери и класични миксери, како и миксери со сад и брзо и ефикасно подгответе вкусни јадења за вас и вашето семејство! 😊

NEWSLETTER envelope-1px
back-to-top
На почетокот