6 БОЖИЌНИ ФИЛМОВИ КОИ ГИ ОБОЖАВАВМЕ (И ВРЕДИ ДА ГИ ГЛЕДАМЕ ПОВТОРНО)
Време на читање: 3 min 15.12.2022

6 БОЖИЌНИ ФИЛМОВИ КОИ ГИ ОБОЖАВАВМЕ (И ВРЕДИ ДА ГИ ГЛЕДАМЕ ПОВТОРНО)

Празниците се времето кое кај нас ги буди најдлабоките емоции, а божиќните филмови се тука за дополнително да ги стимулираат. 😊 Сигурно е дека нема некој од нас кој барем како деца не уживал во шармот на магичните божиќни филмови.

Зошто барем за момент да не го вратиме тоа прекрасно, безгрижно време? Божиќните филмови ни нудат шанса да избегаме од реалноста и да уживаме во времето поминато со саканите.

Избравме за вас 6 божиќни филмови (порачани по година на производство), кои не оставија никого од нас рамнодушен. Не се лесни за гледање, многу од нив имаат тешка, но поучна приказна.

Проверете ги повторно ако веќе не сте ги направиле. Гледајте ги сами (затоа слободно пушти солза), со романтична вечера со партнерот или со најмладите членови на семејството. Ќе биде интересно да се видат нивните реакции на дејствијата на филмот, кои се зачнати кога не се ни родени. 😊

1. Meet Me in St. Louis (1944)


Безвременски мјузикл во кој маестрално се истакна главниот лик – Џуди Гарланд.

Дејството на филмот е сместено во градот Св. Луис во 1904 година. Овој филм подоцна се здоби со репутација како еден од најдобрите мјузикли на сите времиња.

Освен заплетот, она што засекогаш го одбележа овој божиќен филм се прекрасните песни, кои станаа вистински хитови, како „The Trolley Song“ и „Have Yourself a Merry Little Christmas“.

2. One Magic Christmas (1985)


Генерациите родени во осумдесеттите сигурно се сеќаваат на божиќните авантури на семејството Гренџер.

Што го издвојува овој семеен филм со фантастични елементи од другите божиќни филмови? Фактот дека сè во овој филм не е толку идилично (напротив), затоа што таткото и сопругот Џек биле отпуштени од работа, поради што тој и неговото семејство мораат да се иселат од куќата што и припаѓа на компанијата. Децата најголемиот проблем не го гледаат во материјалните работи, туку во тоа што нивната мајка Џени го изгубила божиќниот дух. Сепак, Дедо Мраз е тука да прави чуда и да им ја оствари секоја желба на децата ширум светот, па ќе се обиде да ги исполни желбите на Аби и Кејлеб…

Ќерката Аби е единствената надеж на семејството за нешто што наликува на среќен крај, но има многу причини за солзи пред завршниот чин…

3. Home alone (1990)


Кој не се смееше на авантурите на осумгодишниот Кевин Мекалистер во 1990 година (и во годините што следеа)? 😊 Оставен сам во куќа во богат кварт сосема случајно, на прв поглед станува лесна мета за ситни криминалци. Сепак, ќе испадне дека бандитите погодиле погрешна цел.

4. The Family Stone (2005)


Комедијата е жанр што секогаш не разгалува, особено за време на празниците. 😊 Дермот Малрони за Божиќ ја носи својата нова девојка, која ја игра Сара Џесика Паркер, која наидува на силна матријархалност во новото семејство…. Целото семејство веднаш ја мрази, освен неговиот чуден брат, која таа го освојува на прв поглед…

Пред да заврши празникот, старите врски ќе завршат за да се отвори простор за нови, тајните ќе бидат откриени, а семејството Стоун повторно ќе се обедини…

5. Christmas, Again (2014)


Кентакер Одли глуми млад продавач на новогодишни елки, осамен и депресивен, кој се враќа дома во Њујорк, чин што само го влошува неговото чувство на неуспех. Тој живее во приколка и едвај преживува пред да влезе во неговиот живот мистериозна жена, заедно со некои чудни клиенти кои му помагаат да се избори со своите самоуништувачки импулси. Комбинацијата на темни и светли моменти во филмот е многу изразена.

6. Collateral Beauty (2018)


Брилијантниот Вил Смит го игра главниот извршен директор на маркетинг агенција кој се повлекува од претходниот живот по смртта на неговата ќерка. Тој се обидува да се избори со тешката загуба, а пријателите му помагаат во оваа…

Овој филм е полн со емоции, тажен, едукативен и дефинитивно вреди да се погледне повторно.

Кој божиќен филм ти остави најголем впечаток? 😊

ЕКСТРА СОВЕТ: За најдобро искуство (и уште појаки емоции), гледајте ги овие филмови на еден од паметните телевизори на Tesla со многу одлични функции.

NEWSLETTER envelope-1px
back-to-top
На почетокот