SAVJETI ZA IDEALNO POSTAVLJENU KLIMU
Osim odabira klima uređaja, veoma je važno na koje mjesto će biti postavljene unutrašnja, ali i spoljna jedinica. Pravilna postavka je važna, ne samo zbog estetike, već zbog toga što može da utiče na potrošnju energije, pravilno hlađenje i grijanje, ali i zdravlje vas i vaših ukućana.
U prethodnom blogu smo vas upoznali sa pravilima za odabir klima uređaja. Sada vam donosimo savjete kako da idelano postavite klima uređaj i dočekate spremni tople dane.
Postavka unutrašnje jedinice klima uređaja
– Klima uređaj se postavlja uvijek pri vrhu zida, jer to doprinosi boljem efektu hlađenja. Ipak, treba voditi računa da sa strane klime bude prostor od 30cm, kako bi mogla da se poveže, a u gornjem dijelu klima mora biti odmaknuta od plafona 10cm.
– Položaj klime treba da pokrije što veći dio stana, a da klima ne puše direktno u Vas. Obično su to dnevne sobe ili veći hodnici gdje će se vazduh iz klime najravnomjernije rasporediti prema ostalim prostorijama.
– Izbjegavajte postavku klime na mjestima gdje spavate, ali i u kuhinji, jer je to mjesto gdje ima dosta isparenja, pa će klima upiti masnoću i prašinu. Također, nije dobro da je klima postavljena u uskom hodniku, nasuprot drugog zida, ili iznad ormara ili police.
– Ukoliko imate stan na dva nivoa, važno je da znate da hladan vazduh uvijek pada na dole, a topao ide na gore.
– Cjevovodi iz klime mogu da izlaze lijevo, desno, ispod klime i direktno iz klime kroz zid. Po izlasku lijevo i desno iz klime, cijevi se mogu saviti i na gore što ne važi i za crijevo za odvod kondezata koje u odnosu na dno klime mora cijelom trasom da ima pad, osim ako ne posjeduje ugrađenu pumpu za kondezat.
Postavka spoljne jedinice klima uređaja
– Pad instalacije koja povezuje spoljnu i unutrašnju jedinicu je, u prosjeku, 40 cm. Zato je važno da vam jedinice budu što bliže jedna drugoj, iz estetskih razloga.
-Spoljna jedinica ispušta topao vazduh i ispred nje bi trebalo da bude 1m prostora bez prepreka. Ovo je pogotovo važno za stanove gdje se spoljna jedinica mora postaviti na terasu.
– Osim što mora biti na mjestu gdje joj se može prići u slučaju intervencije, važno je da iznad gornjeg dijela spoljne jedinice bude bar 30 cm prostora.
– Spoljna jedinica mora da bude na otvorenom, da ima protok vazduha, a mora se voditi računa i o odvodu vode koja curi iz nje. Instalacija-cjevovod treba da budu estetski lijepo riješeni, crijevo za odvod kondenzata treba da bude pod padom kako voda ne bi zastajala i vraćala se unutra. Estetski je ljepše ako imate tehničkih mogućnosti i ako je stan u renoviranju instalaciju utopiti, uštemati u zid ili staviti ukrasne kanalice preko cijevi.
– Spoljna jedinica može po potrebi da se stavi i na pod, ali sa distancerima od 10-tak cm, kako bi mogla da otiče voda iz klime.
– Udaljenost između unutrašnje i spoljašnje jedinice treba da bude što manja, ali ne ispod 1,5 m i to naročito za inverter klime, zbog potencijalnih gubitaka i opterećivanja uređaja. Za inverterske klime može biti i veća, čak preko 10 metara.
Šta je još važno?
Montažu klima uređaja treba prepustititi majstorima sa iskustvom tj ovlaštenom servisu i na taj način ćete dobiti pouzdan rad vaše klime, pokrivenost garancijom, profesionalnu uslugu i izbjeći komplikacije usljed nestručnih montaža.
Montaža klime, kada je obavlja stručno lice, traje, u prosjeku, oko 3h.
Obratite pažnju i na funkcije koje klima uređaji imaju. Tesla klime imaju, čak, mogućnost nadgledanja nepravilnosti u radu, automatski identifikujući neispravne dijelove. Nakon toga, displej prikazuje šifru greške, što čini održavanje efikasnijim i ekonomičnijim.
Najsavremenija tehnologija čini Tesla klima uređaje lakim za održavanje i upotrebu. Sada kada ste naučili kako da odaberete klima uređaj i kako da ga pravilno postavite, ostaje vam samo da uživate u prijatnom ambijentu vašeg doma. 😊