VRIJEME JE SLAVLJA, ALI – DA LI PRAVILNO ČUVATE HRANU?
Vrijeme čitanja: 6 min 04.12.2019

VRIJEME JE SLAVLJA, ALI – DA LI PRAVILNO ČUVATE HRANU?

Prilikom priprema za prazničnu trpezu obično idemo u velike nabavke pa je veoma važno da se hrana pravilno čuva i skladišti. Adekvatno čuvanje hrane će nam uštedjeti vrijeme i novac, a prije svega spriječiti potencijalno ugrožavanje zdravlja.

Nakon nabavke namirnica, proizvode koji zahtjevaju hlađenje nikako nemojte držati na sobnoj temperaturi duže od 2 sata. Hranu koja zahtjeva čuvanje na niskoj temperaturi odmah odložite u frižider ili zamrzivač, a prije toga provjerite deklaraciju proizvoda kako biste bili sigurni koje namirnice morate držati na hladnom. Bacite svu kvarljivu hranu (poput mesa) ukoliko stoji duže od 2 sata i na temperaturi većoj od 4°C i imajte na umu da temperatura u frižideru treba konstantno da iznosi oko 4 °C, a u zamrzivaču oko -18 °C.


OPŠTI SAVJETI ZA ČUVANJE HRANE U FRIŽIDERU

  • Nikada ne ostavljajte hranu u otvorenim limenkama, jer hrana reaguje sa materijalom ambalaže pa i sama dobija metalni ukus. Bolje je da tu hranu premijestite u dobro zatvorenu plastičnu ili staklenu posudu.
  • Ukoliko pripremljenu hranu ne planirate da konzumirate istog dana, prebacite je u dobro zatvorene posude.
  • Kuhanu hranu ne odlažite u frižider dok je još vruća. Toplu hranu podijelite i pakujte u manjim količinama kako ne bi povećavala temperaturu u frižideru, što pogoduje razvoju bakterija.
  • Preostalo jelo ne treba držati u frižideru duže od 2 dana.
  • Dio bliže dnu frižidera uvijek je hladniji pa u njemu držite meso, mesne proizvode i morske plodove, odnosno namirnice koje se naročito brzo i lako kvare.
  • Sirovu hranu držite odvojeno od kuhane.

OPŠTI SAVETI ZA ČUVANJE HRANE U ZAMRZIVAČU

Iako će hrana u zamrzivaču na -18 °C biti bezbjedna, njen kvalitet će opadati ukoliko duže stoji. Ukoliko hrana koja se čuva u zamrzivaču dođe u kontakt sa vazduhom (usljed lošeg pakovanja), mogu se pojaviti promjene u njenom izgledu. Pažljivo izbacite vazduh iz najlonskog pakovanja ili ga, ako imate mogućnost, vakuumirajte prije odlaganja u zamrzivač.

Voće u zamrzivaču može da se čuva od 6 do 12 mjeseci, povrće od 8 do 10, meso i piletina od 9 do 12 mjeseci, a bijela riba do 6 mjeseci. Kada odmrzavate povrće, najbolje je da ga odmah ubacite u kipuću vodu, dok meso treba odmrzavati polako, najbolje u frižideru. Takođe, jednom odmrznuto meso nemojte vraćati u zamrzivač!

ŠTA DA URADITE U SLUČAJU NESTANKA STRUJE

Ukoliko dođe do prekida u snadbijevanju električnom energijom, držite vrata frižidera i zamrzivača zatvorena koliko god je to moguće. Na ovaj način, frižider održati hranu ohlađenu tokom naredna 4 sata, a zamrzivač narednih 48 sati.

VRIJEME I NAČIN ČUVANJA NAMIRNICA

  • Kolače sa kremommožete da ostavite u frižideru najviše 3 dana
  • Jelo sa kuhanim mesommože da se čuva u frižideru 2 dana, a sa pilećim, ćurećim ili ribljim mesom – do sutradan.
  • Voće uglavnom ostaje svježe ako se u frižider odloži neoprano, u komadu, i to u odjeljku za voće i povrće. Višak vlage privlači bakterije i ubrzava kvarenje. Generalno, svježina voća u frižideru se održava oko 3 dana. Jabuke, kruške i šljive oslobađaju gas etilen koji pospješuje sazrjevanje, starenje i propadanje ostalog voća i povrća, pa ih treba držati posebno, u papirnoj ambalaži.
  • Jajau originalnom pakovanju mogu da ostanu sveža 4 nedelje. Čuvajte ih u kartonskim kutijama predviđenim za to, a ne u vratima frižidera gde je temperatura viša.
  • Svježe mlijeko mora da se prokuha i odloži na policu, a nikako u vrata frižidera. Dugotrajno mlijeko u frižideru (ako je otvoreno) može stajati do 3 dana na policama, a poslije ovog roka potrebno ga je obavezno prokuhati.
  • Živinsko meso može da se čuva u frižideru (na stalnoj temperaturi) maksimalno 2 dana, a u zamrzivaču može da stoji i do godinu dana. Ako je kuhano, bezbijedno ga je konzumirati iz frižidera tokom 3 dana, a može se zamrznuti i na 6 mjeseci.
  • Crvena mesa se održavaju u frižideru i do 10 dana, ali treba ih čuvati u suhim, dobro zatvorenim posudama. Kuhano meso je u frižideru bezbjedno 3-4 dana. U zamrzivaču, kuhano meso može da stoji do 6 mjeseci, a sirovo do godinu dana.
  • Mljeveno mesou frižideru može da odstoji samo do narednog dana, jer spada u najkvarljivije svježe meso. U zamrzivaču ga slobodno možete odložiti na period od 4 mjeseca.
  • Suho meso je u frižideru bezbjedno do nedelju dana, ali zbog njegovog izuzetno jakog mirisa, uvijek ga čuvajte u dobro zatvorenim posudama. Nije preporučljivo zamrzavati bilo koju vrstu suhog mesa (jer može trajno da izgubi aromu i ukus), a (ako je baš neophodno) u zamrzivaču može da stoji do mesec dana.
  • Svježe i obrađeno mesotreba ovlaš poklopiti folijom da bi se potpomoglo sušenje površine koja doprinosi smanjenju rasta bakterija. Ne treba koristiti plastične kutije, jer u tom slučaju dolazi do „znojenja“ mesa, što pogoduje rastu bakterija. Ako meso neće biti upotrebljeno u sljedećih nekoliko dana, treba da se zamrzne. Odleđeno meso može da se drži u frižideru 48 sati prije pripreme.
  • Riba se u frižideru čuva samo na dan, obavezno očišćena i usoljena – u pokrivenoj posudi. Takođe, uvijek je dobro da ribu začinite i ostavite na koji sat da se marinira. Nemasne vrste ribe se mogu zamrznuti na 3 mjeseca, a masnije na najviše 2 mjeseca.
  • Za čuvanje povrća važe slična pravila kao i čuvanje voća. Postoje vrste koje nikako nije preporučljivo držati u frižideru (kao što je paradajz), jer gube ukus.
  • Pečurkeće se duže očuvati ako ih stavite u platnenu ili papirnu kesu, ili kartonsku kutiju.
  • Meke sirevei sireve za mazanje najbolje je držati u pregradama (dodatno rashlađenim) namijenjenim upravo za mlječne proizvode, jer se oni veoma brzo kvare i meijnjaju im se ukus i tekstura. Nijedan tip sira ne bi trebalo držati zajedno sa ostalom hranom u frižideru. Sirevi sa unutrašnjom plesni čuvaju se umotani u perforiranu foliju; narezani sirevi čuvaju se zamotani u foliju, hermetički zatvoreni u plastičnu kutiju ili na drvenoj podlozi pod staklenim zvonom, a tvrdi sir ne smije da „diše“, jer će izgubiti vlagu, isušiti se i postati neupotrebljiv. Najpogodnije temperature za duže čuvanje sireva iznose između 4 i 6 °C, dok je za kraći period čuvanja dovoljno i 12 °C. Sireve sa plesnima možemo čuvati i na 16 °C.

ŠTA SE ČUVA U OSTAVI

Luk i krompir je najbolje držati u korpi u ostavi, na hladnom, tamnom i provjetrenom mestu, a ne u frižideru. Tropsko voće (ali i krastavci, buranija, paprika, tikvice, paradajz i plavi patlidžan) takođe se čuvaju u hladnijim ostavama i u prozračnim korpicama.

Brašno, šećer, pahuljice, tjestenine i pasulj čuvaju se u dobro zatvorenim staklenim posudama; začini isto tako, kako ne bi izgubili aromu.

Hljeb u ostavi čuvajte zamotan u lanenu krpu. I čokolada se drži u ostavi, nikako u frižideru.

I na kraju, neprijatan miris frižidera jasan je znak da se hrana ne odlaže i ne čuva ispravno, jer dobro održavan frižider nema nikakav miris.

Device images are provided for illustration purposes only and may differ from the final devices. Before using a device always read device user manual and safety information.

NEWSLETTER envelope-1px
back-to-top
Na vrh